e-shop workshopy proběhlé akce rekonstrukce a jak na to

Zbrusu nová chalupa - kompletní rekonstrukce

Když mě oslovila paní D. a přála si předělat celou chalupu do našeho stylu, měla jsem ohromnou radost. Nejednalo se o žádné staré stavení, ale o typický dům postavený zhruba před dvaceti lety, jinak jsme ale nebyli ničím limitováni.

Při první návštěvě chalupa odkryla své poklady, jako léty nahromaděný nábytek, co kde zbyl a spousta dekorací, které tak rádi odkládáme právě na chalupy, ale díky jasnému zadání, kdy paní majitelka jasně řekla, že se chtěla všeho starého zbavit a na ničem nelpěla, za což jí velmi chválím a obdivuju, se naskytla možnost vybudovat něco opravdu nového a vytvořit úplně jinou atmosféru.

A tak jsme začali s úklidem a od podlahy. Naše společná představa byla udělat z chalupy pohodlné chic místo pro chvíle odpočinku nejen pro majitele, ale i pro jejich děti a vnoučata.

Nejdříve přišly na řadu nové podlahy, oslovila jsem firmu Podlahy Praha, kteří se ujali pokládky třívrstvé dubové podlahy, potom dveře od firmy JSJ Interier, kteří vyrobili dveře dle mého návrhu a doladili jsme je patinovým kováním a klikami.

Spolupracovala jsem na této akci s panem stavitelem Jiřinou, který byl místní a měl všechny stavební úpravy pod palcem. Já jsem byla designérem a současně koordinátorem celé akce a vše se do 6 měsíců podařilo dotahnout do konce.

Chalupa má přízemí, kde se nachází chodba, kuchyň, ložnice a pracovna, hlavní tón ale udává kuchyně, která je propojená s obývacím pokojem. Od prvního okamžiku jsem si kuchyń dokázala představit jen v elegantní krásné černé barvě a majitelka nadšeně souhlasila, tak jsem moc ráda, že jsme ji v tomto duchu mohli zrealizovat.

KUCHYNĚ

Kuchyň je v barvě černá antik, což znamená, že rohy jsou obroušené na dřevo a opatřené postaršovacím voskem, interiéry skříněk jsou v barvě dřeva a sešikmené okno jsme částečně zakryli římskou roletkou z látky od Kate Forman.

Obklad kuchyně je cihličkový a deska z masivního jasanu. Také všechny spotřebiče jsem ladila do černé nebo antracitové barvy - jako dřez, lednici, baterii, troubu.

Pravá část kuchyně je zakončena atypickou špajskou a celá kuchyně je dílem našich partnerských truhlářů, protože z typizovaných dílů se nám ji nepodařilo vyskládat. Přesto rukopis našich kuchyní zůstává velmi podobný.

Z typizovaných dílů je zde použitý pouze ostrůvek D539 ve stejné barvě. Nad něj jsme zavěsili keramická svítidla Julia a nad jídelní stůl velkou Charlotte Black.

Jídelní stůl a židle jsou v barvě Mastic, jen deska z přírodního kartáčovaného dřeva. Stůl je díl D601 a má kónické soustružené nohy, což zjemňuje celkový vzhled tmavé kuchyně, k tomu bytelné židle D468 ve stejné barvě.

Kuchyni se nám nepodařilo vyskládat z našich typizovaných dílů, takže nastoupili opět naši čeští truhláři a podle mého návrhu ji  vyrobili celou v atypu, přesto ale zůstává ve stylu našich nezaměnitelných kuchyní. Tímto také ději panu Michálkovi za skvěle odvedenou práci a jsem moc ráda, že nám to takto funguje. Montáž probíhala v příjemné odlehčené atmosféře:

A takto vypadala kuchyně původně - pro mě trochu postrach českých chalup - oranžovo-hnědá klasika.

Tvarově nevzhledná sešikmená okna majitelé měnit nechtěli, takže jsme se jen pokusili zakrýt je mírně spuštěnými římskými roletkami, aby zkosení vůbec nebylo z interiéru vidět.                                                          FOTO PŘED

FOTO POTÉ

LOŽNICE

Pokud také rádi porovnáváte stav interiéru PŘED a PO proměně, předkládám i fotky interiéru z dřívějška, abyste mohli sami posoudit, jak moc velká změna nastala.

Červená do ložnice nepatří, kancelářské žaluzie sice splní praktičnost, ale nevnesou ani trochu harmonie a útulnosti. A pokud zařizujeme chalupu, vždy je důležité myslet na to, aby i nábytek byl tou správnou volbou, jinak vznikne třeba takový modernistický mišmaš.                 FOTO PŘED

Proměnou ložnice jsme získali velmi útulný prostor, majitelka miluje grafiky, a tak jsem vybrala jen takové, které na mě pozitivně dýchly a nenarušovaly snovou atmosféru této místnosti.             FOTO POTÉ

Stěny jsme nechali potapetovat klidnou krémovou tapetou s písmenky od firmy Esta a obložit spodní část palubkami. O tyto práce s postaral pan Hůrka.

CHODBA

Syté barvy jsou krásné, ale někdy nás mohou trošiřku omráčit, sotva otevřeme dveře. Takto vypadala chodba před proměnou a na mě to působilo dost nepatřičně, takže jsem zvolila jen teplé béžové barvy a vzory, které by se hodily k nově namontovaným dveřím. 

Podlahu jsem doladila do nádherné dlažby připomínající měděné pláty, je sice z OBI, ale parády udělá opravdu hodně. Ráda kombinuju levnější materiály objevené ve stavebních marketech se značkovými doplňky, tím vzniká ta správná kombinace, která nakonec vypadá často velmi luxusně a originálně.

Největší proměnou byla výměna dveří původních bílých z lamina za krásné a kvalitní dřevěné, následně jsme celou místnost nechali pobít zdobnými palubkami, které tak krásně zůtulňují a navíc konstrastují s použitými tapetami. Botník dělali naši truhláři opět na míru.

PRACOVNA

Dřívější pracovna byla opět v oranžovo-hnědých odstínech, palanda zde byla asi jen proto, že zbyla po dětech.  Proti ratanu osobně nic nemám, naopak, ale tvar a barva se hodí spíš do zimních zahrad doplněných velkou květinovou výzdobou.

Do nové pracovny se přestěhovaly už jen dva obrazy, zbytek strého nábytku pohltili místní zájemci či sběrný dvůr.

Z nábytku jsme zde umístili knihovnu D158, pracovní stůl D588, křeslo DT02 a do rohu lůžko k odpočinku D633. Lampička na pracovním stole Bonnie a na okně rolety a závěsy z látek od Kate Forman.

A tak jsme mohli vytvořit pracovnu novou, elegantní, dát prostor knihám a majitelce tak vytovřit krásný pracovní kout se stolem, od kterého je navíc krásný výhled do zahrady.

ZELENÝ POKOJ 

V patře byly 3 pokojíčky plné postelí pro příbuzné, děti a vnoučata. Chtěla jsem, aby každý pokoj byl jiný a tak jsme je odlišili barevně a dozdobili krásnými tapetami a textiliemi. O dokonalé ušití všech textilií se postarala naše paní Markéta Tichoňová.

V zeleném pokoji je dvoupostel koráb D025, za ní spodní skříňka D630 Inf a kulatý stoleček D080. Křesílko se zelenými proužky jsem pořídila v Donate a na okna jsme pověsili krásnou lněnou látku přecházející od bílé po žlutozelenou od Designers Guild.               FOTO POTÉ

Překrásné dřevěné dveře otevírají pohled do nových poojíků:

Detail kartáčovaných dveří:

Pohled na čelo postele D025 - koráb:

Všechny pokoje byly předtím zhruba v tomto stylu:                                                                      FOTO PŘED

ŠEDOČERVENÝ POKOJ

Když se rozhoduju pro to, jakou udělám barevnost toho či onoho pokoje, vždy to funguje na základě pocitu, nemá to většinou žádný racionální základ, prostě si jen představuju barvy a čekám, která mě osloví nejvíc.

Tenhle pokoj je asi můj nejoblíbenější, tapeta v barvě café au lait s ležatým písmem a k tomu jemně červená barva v dekoru látky na posteli a na protější zdi na tapetě.

Detail tapety Esta a čela postele D643 v barvě Bílá na Taupe.

A právě k této jemné tapetě mocca barvy jsem vybrala hravou červenou kytičku na protější stranu, která se v mírné obdobě opakuje i na vzoru přehozu přes postel. Skříňka je D565 v barvě Bílá na Taupe.

Pohled na kytičkovanou stěnu musí každého rozveselit:

MODRÝ POKOJ

Největší pokoj v patře slouží jako společnská místnost, takže jsem jej naladila do pánských modrých barev. Pod šikminami jsou na míru vyráběné knihovničky, sedačky a křeslo jsou z Ikei. Všechny kusové koberce jsou od firmy Carpet Design, skvěle padly na první výběr.

Zdi nám krásně spojuje květovaná modrá tapeta s béžovým proužkem na šikminách. Kvalitní dveře a podlahy dodávají luxusní vzhled.

Karetní nebo hrací stolek D654 v barvě přírodní kartáčované dřevo. Pod šikminami police na míru v podobném provedení.

Původně zde chtěli mít majitelé ještě jednu postel, aby bylo kam uložit všechny hosty, nakonec jsme ji ale nahradili stolkem a postel jsme přestěhovali do zadní malé místnosti. 

Stolek D654 v přírodním kartáčovaném dřevě, židle jsem dokoupila tentokrát v Donate, potože už jsem nestihla objednat ty naše, máme podobné - viz model D638.

KOUPELNA

Koupelnu jsem toužila udělat v mírně rustikálním stylu a sháněla jsem obklady a dlažbu po celé Praze, až jsem nakonec narazila na italské obklady, které mě natolik zaujaly, že jsem si sem už jiné představit nedovedla. Protože nám je ale nedokázali v obchodě nabídnout rychle, objednali jsme si je sami. Tento obklad je tedy od nynějška na objednání u nás na prodejně. Má neuvěřitelných 27 různých dekorů, které k sobě krásně ladí, k tomu obkladové pásky a základní bílou, rozměr je 20x20cm.

K tomu následoval výběr dlažby, naštěstí jsem našla tuto od Rako, která se hodí k obkladům dokonale. U zdi stojí skříňka, což je vlastně spodní část botníku D571Inf v barvě přírodní kartáčované dřevo.

Skříňku pod umyvadlo vyráběli truháři v atypu na míru a vedle dveří je díl D607 v bílé antik s deskou v přírodním karáči.

A takhle vypadala koupelna před proměnou - poněkud smutná záležitost.                                                                              FOTO PŘED

A na závěr: detail katáčované postele opírající se o květované tapety Designers Guild a proužky Clark an Clark, na zdi lampička Amelie double.

Paní majitelka je s chalupou moc spokojená a užívá si tam dny volna se svou rodinou a já moc děkuju paní D. za tuto velkou příležitost. A hlavně přeju spoustu a spoustu krásných dní. Leeda

Registrovat se Přihlásit se